The Austin Area School honored its 2020-2021 athletes during a special program held in the gymnasium. The following students were honored:

Cooperative Sports Program with Coudersport and Cameron County

Varsity Football: Kaden Blaniar, letter

JV & Junior High Football: Carson Cooney, letter

Track: Kaden Blaniar, bar; Tim Butler, letter, track pin; Kylie Welsh, bar, track pin; Lillian Clinger, JH letter; Brennan Ogden, JH letter; Kadence McKeirnan, JH letter

Cross Country: Lillian Clinger, JH letter

Baseball: Jackson Glover, bar, baseball pin

Soccer: Jacob Hooftallen, letter; Hunter Bundy, letter

Junior High Volleyball, coached by Carla VanWhy

Geneva Barr-Carter, letter; Skylar Burrows, letter; Alexis Lentz, letter; Kadence McKeirnan, letter; Elizabeth Moate, letter; Isabella Rees, letter; Kathryn Rees, letter; Christina Zeaman, letter

Most Improved: Katie Rees

Best Server: Christina Zeaman

High Scholastic: Alexis Lentz

Junior Varsity Volleyball, coached by Crystal Fowler

Abigail Everitt, bar; Carly Cooney, bar; Cara Geelen, letter; Savannah Horton, letter; Ally Nelson, bar; Khloe Nicka, letter; Kendyl Welsh, letter; Jade Williams, letter; Rachel Zeaman, letter

Most Improved: Ally Nelson

Serves/Assists: Savannah Horton

High Scholastic: Abigail Everitt and Kendyl Welsh

Varsity Volleyball, coached by Pam Terrette

Ella Brewer, letter; Carly Cooney, bar; Abigail Everitt, bar, VB pin; Marah Fowler, letter; Savannah Horton, letter; Ally Nelson, bar; Shaylynn Nichols, bar; Khloe Nicka, letter; Kendyl Welsh, letter; Kylie Welsh, bar, VB pin; Jade Williams, letter; Kendra Valenti, bar, VB pin; Rachel Zeaman, certificate

Best Team Player: Shaylynn Nicholas

Blocks/Attacks: Kylie Welsh

Serving/Assists: Marah Fowler

Digs: Ella Brewer

High Scholastic: Marah Fowler

Girls Junior High Basketball, coached by Denise Valenti

Skylar Burrows, letter; Lillian Clinger, letter; Kadence McKeirnan, letter; Isabella Rees, letter; Christina Zeaman, letter

Managers: Mary Clinger, Deana Gola, Marissa Stuckey

Best Team Player(s): Kadence McKiernan, Lillian Clinger, Skylar Burrows, Isabella Rees, Christina Zeaman

High Scholastic: Isabella Rees

Boys Junior High Basketball, coached by Jon Ogden

Blake Bennett, letter; Mitchell Blaniar, letter; Carson Cooney, letter; Alec Cortes, letter; Cannon Fowler, letter; Leland Gola, letter; Mason Maxwell, letter; Brennan Ogden, letter; Brayden Stuckey, letter

Managers: Luke Fowler, Timber Nichols

Best Team Player: Mitchell Blaniar

Most Improved: Alex Cortez

High Scholastic: Carson Cooney

Boys Junior Varsity Basketball, coached by Nate Burgett

Hunter Bundy, letter; Dawson Hooftallen, letter; Ethan Gola, bar; Warren Nelson, letter; Cameron Rees, letter; Dominic Rees, letter; Keaton Shupe, letter

Best Team Player: Hunter Bundy

Most Improved: Warren Nelson

High Scholastic: Hunter Bundy

Girls Varsity Basketball, coached by Denise Valenti, assisted by Jon Ogden

Ella Brewer, letter; Carly Cooney, captain, bar, star; Marah Fowler, letter; Savannah Horton, letter; Ally Nelson, captain, bar, star; Sari Setzer, letter; Kendyl Welsh, letter; Jade Williams, letter; Rebecca Zeaman, letter

Managers: Kadence McKeirnan, Isabella Rees, Marissa Stuckey

Best Team Player: Carly Cooney

Best Offense: Ella Brewer

High Defense: Savannah Horton

High Scholastic: Marah Fowler

Boys Varsity Basketball, coached by Rich Glover

Hunter Bundy, letter; Skylar Crawford, bar, BB pin; Jackson Glover, bar, BB pin; Ethan Gola, bar, BB pin; Dawson Hooftallen, certificate; Jacob Hooftallen, letter; Adam Lucas, letter; Warren Nelson, certificate; Aydan Nicka, letter, BB pin; Cameron Rees, letter; Dominic Rees, certificate; Keaston Shupe, certificate

Managers: Brennan Ogden, Brayden Stuckey

Best Team Player: Jackson Glover

Best Offense: Jackson Glover

Best Defense: Aydan Nicka

High Scholastic: Jacob Hooftallen

North Tier League All Star: Jackson Glover

Austin 1,000 Point Recipient: Jackson Glover

Trending Food Videos